ארוע פתיחת התערוכה בחנינא בשבוע שעבר היה מרגש. כעשרים בני נוער מחורה השתתפו בפתיחת התערוכה שבה הוצגו עבודות של קבוצת האמנות מחורה לצד עבודתם של קבוצות מדימונה, נתיבות ות"א.
בפתיחה השתתפו גם עלי אבו אלקיעאן מנהל המתנ"ס בחורה, גב' עידית עמיחי האחראית על פרויקט "אמן בקהילה" במשרד החינוך, האוצרים עמי שטייניץ ומילנה גיצין אבירם, אמנים חברי קבוצת חנינא ואורחים רבים נוספים.

דוקא בשבוע שבה הגיעה שנאת הזרים לשיאים חדשים ופוליטיאים התחרו באמירות קיצוניות, היתה פתיחת התערוכה הצעה לדיאלוג והכרות בין קבוצות מרקע תרבותי שונה לגמרי. היו שם ילדים ממוצא פיליפיני ובני משפחותיהם, בני נוער בדואים, יהודים דתיים מנתיבות ומדימונה אמנים שלכל אחד מהם זהות ורקע תרבותי מסויים ורבים אחרים. לכמה שעות יכלו כל הטיפוסים השונים האלה שיחסם זה לזה מתווך לעיתים קרובות דרך תבניות סטריאוטיפיות מפלגות, להדחק לחלל צר אחד של גלריה בדרום ת"א להתבונן בעבודות אמנות של זולתם, להתרשם מהיוצרים ואף למצוא קווי דימיון בין דילמות שמעסיקות כל קהילה בנפרד.

יש בתערוכה  ציורי ילדים מלאי קסם והמצאה שנוצרו בהנחיתה של נטעלי שלוסר, עבודות הדפס מקוריות ועדינות של קבוצת נשים מדימונה בהנחיית יפעת גלעדי וציורי שמן שיצרו נשים חרדיות מנתיבות בהנחייתה של אסנת סרבגילי וכמובן הצילומים היפים של אדם ונוף שצולמו בחורה. כמו כן מוצג סרטה של רבקטל פיינה שבמרכזו דמותה של חכמה, אשה בדואית חזקה מאל עראקיב, שביתה נהרס אין ספור פעמים על ידי השלטונות. כמעט כל העבודות מזמינות בין היתרקריאה פוליטית אקטואלית בהתחשב ביוצרים ובסוגיות החברתיות שמעסיקות את הקהילות בתוך עצמן וביחס בינהן למדינה ולקהילות אחרות. יחד עם זאת, נדמה כי  העבודות מסרבות לקריאה מסוג זה וגם האוצרות של יפעת גלעדי  שמנגישה את העבודות לגובה הפיזי של ילדים ונמנעת מצירופים פלטקטיים, מעדיפה את המפגש האנושי התמים ואת הקסם של יצירה והאחרות האימננטית שלה. משום כך יש בתערוכה משהו מדבק שמעודד את הרצון הפשוט ליצור.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

תמונות מהפתיחה, צילום: חברי קבוצת אמנות חורה