חופשת האביב היא זמן מצוין לצאת החוצה ולצייר על קירות. זה מה שעשינו השבוע על קירות מרכז האמנות בחורה. בעבודה על ציורי הקיר השתתפו עשרות ילדים מחורה בינם תלמידי המרכז, בני נוער המשמשים כמדצ"ים וילדי קייטנת האביב של המתנ"ס. עוד השתתפו שני הילדים שלי ועוד שלושה של חברים שהגיעו מירושלים.

ק1

IMG_0723

לרשותנו עמדו כ-50 מ"ר של קירות. קיר אחד ארוך של קרוון. ועוד שני קירות קטנים יותר. בשנה האחרונה פינינו את הקרוון ואת המחסן הצמוד לו מכל הג'אנק שהיה מאוחסן שם. הקרוון כולל שתי כיתות אחת גדולה ואחת קטנה ומחסן קטן. בין הקרוונים לבניין האבן יש חצר שחלקה מקורה והיא משמשת אותנו גם כן. כעת משמש המתחם כמרכז אמנות מקומי. בני הנוער והילדים שמגיעים לכאן לומדים ציור, פיסול וצילום ומרגישים שייכות וביטחון לשהות ולעבוד. שנת ההקמה לוותה כמובן בחבלי לידה. השיפוצים התקדמו לאט וחסר עדיין ציוד חשוב, אבל אנחנו ממשיכים להתקדם בתמיכת המתנ"ס.

DSCF1136

קצת לגבי תהליך העבודה. הציורים מבוססים על ציורי חיות דמיוניות שציירנו במהלך השנה. הציור של הבדואי המתבונן בעקבות הוא ציור של אחת התלמידות המוכשרות דלאל אלסריעה, בהשראת רישום בספר לימוד כלשהו. הרעיון היה לעבוד עם חניכי הקייטנה בכתות הנמוכות שאינם ציירים מיומנים אך יוכלו לצבוע שטחים בקלות בתנאי שיעבדו לפי תכנית ברורה.

בשלב הראשון מדדנו את הקירות ושרטטנו אותם בקנה מידה.

על השרטוטים תכנננו את הציורים וצבענו אותם. יצרנו שתי וריאציות לכל ציור. הגרסה הראשונה הציגה רק את קווי המתאר והגרסה השנייה כללה את הצבעים. חלק מהצביעה נעשתה בעפרונות צבעוניים וחלק אחר באמצעות המחשב.

Scan_Pic007020

בשלב הבא הקרנו את הרישומים של קווי המתאר על הקירות וסימנו את קווי המתאר בגיר.

IMG_0247

לאחר שהרישום עבר לקיר על פי התכנית, היה צריך לעשות התאמות קטנות ולהשלים חלקים קטנים בשוליים. כשזה הושלם עברנו על קווי המתאר באקרליק אפור.

כעת היה הציור מוכן לצביעה.

IMG_0263

לצביעה השתמשנו בצבעי אקרליקי תעשייתיים, שחור לבן וצבעי יסוד שערבבנו כדי ליצור גוונים חדשים לפי התכנית.

ילדי הקייטנה הגיעו בקבוצות של 15 שהתחלפו. כל קבוצה כזאת קיבלה הסבר קצר והתבקשה לזהות על הקירות את הסקיצות שהיו תלויות במקום. אחר כך הם התחלקו לקבוצות של שלושה, קיבלו סינרים צבעים ואחד או שניים מתלמידי המרכז הנחה אותם כיצד לצייר את הקטע שהוקצה להם.

IMG_0664

הצביעה התקדמה מהר מאד. עד הצהריים היה כמעט כל השטח צבוע. לקח עוד כמה שעות להשלים, לתקן היכן שצריך ולחזור על קווי המתאר. בשבוע נמרח לכה על הציורים כדי להגן עליהם.

IMG_0639

IMG_0702IMG_0704IMG_0686IMG_0646IMG_0640IMG_0715 IMG_0718IMG_0708 IMG_0711

בשאריות הצבע השתמשנו כדי לצבוע שער וג'אבר צייר על חלון הממ"ד.